V poslední době se u nás stalo módou srovnávat současnost s únorem 1948. Stejně jako tehdy je i dnes vážně oslabena důvěra většiny občanů ve funkčnost a spravedlnost demokracie. Stejně jako tehdy jsou i dnes lidé zklamáni vlastními politickými elitami, které promarnily počáteční důvěru. A stejně jako tehdy můžeme i dnes sledovat vážně míněné pokusy o poddolování právního státu a nastolení autoritativnější formy vládnutí.

Tím ale podobnosti končí. Naše svoboda je dnes totiž ohrožována odlišnými silami než po druhé světové válce. Velmi pravděpodobně o ni nepřijdeme v důsledku revoluce, ba ani mocenského puče, natož pak komunistického. Jsme a zřejmě i nadále budeme znesvobodňováni pomalu a postupně, bez náhlých vzruchů a viditelných převratů. A většina z nás si toho ani nevšimne.

Lidská společenství se od sebe liší mimo jiné tím, jaké formy útlaku vnímají citlivě (s velkou vůlí je napravit), a jaké naopak přehlížejí, a tudíž posilují. Právě v tom spočívá klíčový rozdíl mezi současností a poválečnou érou. Ve čtyřicátých letech, v důsledku zkušenosti s hospodářskou krizí, nezaměstnaností, hladem a drastickými sociálními rozdíly, vnímali nejen politici, ale především naprostá většina společnosti jako klíčové zajistit širokým vrstvám důstojnou existenci, odstranit nespravedlivé výhody privilegovaných, dostat klíčový soukromý majetek pod kontrolu státu, a zamezit tak do budoucna dalším ekonomickým krizím.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru