Často se setkáváme s argumentem, že pro Českou republiku neexistuje alternativa k členství v EU. Toto tvrzení není úplně správné, protože existují minimálně tři konkrétní alternativy, i když ani jedna z nich není pro ČR výhodná.

První varianta, kterou bychom ovšem mohli ihned vyloučit, by znamenala, že by se ČR odpojila od vnitřního trhu EU. Pro zemi, jejíž vývoz je ze zhruba 80 procent do zemí EU, snad o této alternativě nikdo vážně neuvažuje. Není to realistická alternativa ani pro Velkou Británii. Je třeba ovšem upozornit, že existují i státy, které jsou součástí vnitřního trhu EU, aniž by byly jejími členskými státy. Jedná se o státy EFTA, které jsou členy Evropského hospodářského prostoru, jako je Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Švýcarsko je v podobné situaci, ale nikoliv jako součást EHP, ale po bilaterálním jednání. Máme zde tedy dvě alternativy k členství, ovšem ani jedna z alternativ nenabízí účast na vnitřním trhu bez přijímání většiny legislativních aktů Evropské unie.

I státy EHP mají totiž povinnost přijmout evropské normy týkající se vnitřního trhu. Teoreticky mají možnost odmítnout konkrétní legislativní akty podle článku 102 v Smlouvě o EHP, ale tuto možnost dosud nikdy nepoužily, protože v takovém případě by automaticky ztratily přístup na vnitřní trh v oblasti konkrétního legislativního aktu. Existují důvody, proč si státy EFTA zvolily členství EHP bez členství EU. Zejména se jedná o to, že nejsou součástí společné zemědělské politiky nebo společné politiky rybolovu.

Cena je ovšem poměrně vysoká, jelikož jejich možnost ovlivnit rozhodování v oblasti, kde jsou součástí spolupráce, je pouze marginální. Nejsou součástí rozhodování v radě, mají ovšem možnost ovlivnění přes národní experty ve výborech v rámci komitologie. Proto bývalý premiér Norska kdysi s nadsázkou tvrdil, že jeho země má faxovou demokracii. Může si pouze přečíst pokyny, které přicházejí z Bruselu poštou.

Podstatná část kritiky Václava Klause vůči EU se věnuje údajným demokratickým deficitům EU - a nelze než konstatovat, že takové řešení by situaci pouze zhoršilo. I kdyby formální suverenita státu o něco posílila, reálné možnosti politiků rozhodovat o svém území by se naopak zhoršily.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru