Po bitvě je každý generál. A po volbách vám každý politolog suverénně vysvětlí, proč občané hlasovali tak, jak hlasovali. Zkusme se tedy na chvíli odvážně stát generály již před bitvou a zaprorokovat si, jak volby dopadnou: špatně. Fakticky žádná strana (snad s výjimkou ANO) nebude se svým výsledkem nakonec spokojená. Příčiny takového stavu budou tři: první z nich je fascinace Zemanem, druhou soutěž o největšího populistu a třetí naprostá absence sebereflexe.

Fascinace Zemanem se stane kamenem úrazu pro ČSSD a SPOZ a paradoxně i pro TOP 09. ČSSD v posledních týdnech není vůbec vidět, její kampaň je mdlá, charismatičtí vůdci notoricky chybějí a preference setrvale klesají. Sociální demokracie nebojuje, ale zadržuje dech. V ČSSD si totiž všichni myslí, že hlavní bitva, která stranu čeká, není střet se stranami bývalé pravicové koalice (protože ty už jsou fakticky poraženy). Místo toho ČSSD trápí něco jiného: co udělá Zeman? Kdo bude premiérem – Sobotka, nebo Hašek? Tomuto střetu je podřízeno tolik aktivit vycházejících z nitra strany, že se zdá, že na volební kampaň už nezbývá čas. Například jinak sympatická výzva sociálních demokratů kolem Jakuba Patočky, která volá po kroužkování, cílí přesně tímto směrem. Jako by nešlo především o to, kolik hlasů ČSSD získá, ale o to, zda Hašek na jihomoravské kandidátce (ne)přeskočí Sobotku. Jakkoliv to zní absurdně, pro Haškovo křídlo je právě z tohoto důvodu nižší zisk ČSSD spíše výhodou. Sociální demokraté by se v takovém případě museli opírat nejen o KSČM, ale i o SPOZ, která sdílí odpor svého čestného předsedy vůči sobotkovskému křídlu ČSSD. Sociální demokracie by pak byla celkově slabší, ale místopředseda Hašek na koni. Hyjé do Strakovy akademie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru