Jako zatím v každých volbách, i tentokrát jde údajně o všechno. Voliči, pobaveni výkonem Věcí veřejných, se i letos rozhodli pomoct do sněmovny dalším odhodlaným bojovníkům proti všemu a všem. Množství očekávání bude po zásluze odměněno adekvátní mírou zklamání, což do příštích voleb prohloubí oblíbené národní pocity zmaru a beznaděje.

V nedávném průzkumu prestiže povolání se poslanci již tradičně ocitli na posledním místě. Je sice obvyklé číst to jako projev nespokojenosti s jejich prací, nicméně s lékaři na prvním místě spokojenost také nebývá bez problémů, přesto se těší vytrvale vysoké prestiži.

Výsledky lze totiž také číst tak, že Češi vnímají správu věcí veřejných jako práci obtěžující, nechutnou a zbytečnou. Uklízení toalet je zde považováno za prestižnější povolání než se snažit vládnout. Nezávislý pozorovatel by snadno mohl nabýt dojmu, že Češi pokládají svou zemi za trestaneckou kolonii, kterou může chtít spravovat jen vážně narušený člověk, užívající tvrdé drogy. Je celkem jedno, kdo vyhraje volby a splácá koalici. Do měsíce zcela nepochybně trhne rekord v nedůvěře obyvatel.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru