Musím předeslat, že jako volič jedné z méně úspěšných stran mohu být s výsledky voleb spokojen jen těžko. Příliš však nerozumím komentářům, které líčí výsledky voleb jako bezmála národní tragédii. Jistě, politický systém se stal fragmentovanějším, než jsme byli zvyklí, stále uvědoměle stalinističtí komunisté posílili a v panu Okamurovi dostal parlament „důstojného“ nástupce Miroslava Sládka. Výsledky voleb lze ale číst s mnohem větším optimismem, než předchozí věta napovídá.

Za prvé, voliči znemožnili vznik vlády ČSSD s podporou komunistů. Ti, kteří dlouhodobě argumentují, že KSČM se musí znemožnit účastí ve vládě, aby její podpora konečně klesla, zapomínají, že tato možnost nebyla diskutována. Komunisté měli vládu sociálních demokratů podpořit, nikoliv se jí účastnit. Dostali by se tak do funkcí, které by byly mnohem méně viditelné a hůře kontrolovatelné než ministerský post, čímž by KSČM posílila svůj vliv, aniž by nesla přímou politickou odpovědnost. Pokud nejsme fanoušky normalizačního období, těžko jsme se z této představy mohli radovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru