Srovnáme-li výsledky voleb v oblastech před druhou světovou válkou osídlených Němci se zbytkem Čech, jsou v tzv. Sudetech silnější protestní strany. Pokud by volili pouze obyvatelé Sudet, lidovci by se do sněmovny nedostali. Pokud naopak výsledky ze Sudet vynecháme, je zřejmé, že bez těchto příhraničních regionů by v Česku měli nižší podporu komunisté. Tyto rozdíly však nemusejí nutně souviset s odsunem, ale také s řadou dalších historických a geografických faktorů, které rozebíráme níže.

 

 

Z dat také plyne, že v oblastech, které před válkou obývalo převážně německy mluvící obyvatelstvo, je o politiku menší zájem. Volební účast v těchto regionech se pohybovala okolo 54 procent, zatímco ve zbytku Česka to bylo zhruba 61 procent (například na severozápadě Čech je to okolo 50 procent, zatímco v krajích s historickou kontinuitou jako Vysočina je to 65 procent). Stále také platí, že v Sudetech je o něco málo vyšší nezaměstnanost než ve zbytku Česka, byť je tento závěr hodně ovlivněn údaji z prosperující Prahy.

 

 

Oproti minulým volbám v Sudetech výrazně zesílila podpora komunistů, to ovšem platí i pro další regiony. Na úspěšný výsledek komunistů v příhraničí může mít velký vliv ekonomická krize, která dopadla zejména na oblasti mimo velká města. Nelze říci, že by v Sudetech postupně přibývalo protestních hlasů, protože podobně silný výsledek měli komunisté v příhraničních regionech také v roce 2002, po období opoziční smlouvy. Na druhé straně ani z dalších dat, včetně ekonomických trendů, nelze říci, že by se situace v pohraničí a zbytku Česka vyrovnávala.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru