V neděli skonal písničkář, kytarista a skladatel Lou Reed, v pondělí pak polský nekomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki, jeden z legendárních vůdců Solidarity. Ani ne dva roky po odchodu Václava Havla zemřeli dva přátelé Česka i našeho velkého prezidenta; jejich smrt jako by udělala závěrečnou tečku za naším volebním víkendem. Nejen černou tečku. Jejich smrt namalovala jakýsi potemnělý rám, v němž teprve se sněmovní volby zjevily v tom pravém, hlubším kontextu. O víkendu se nestalo pouze to, že dvě kdysi zcela dominující strany (ODS a ČSSD) nezískaly dohromady ani čtvrtinu hlasů. Skončila celá jedna historická etapa.

Jindřich Šídlo v rychlé glose pojmenoval dnešní stav "Konec českého antikomunismu". Soudím, že můžeme zajít mnohem dále. Nesledujeme jen konec "antikomunismu jako ideologie pravice", ale konec celé jedné dějinné fáze.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru