Výstřel Miloše Zemana "Nejmenuji žádného ministra bez lustračního osvědčení" je jedním z jeho mála výroků, v nichž je obsaženo několik významových rovin. Roviny politická, mravní i ústavní.

Je krajně sporné, zda si hlava státu takovou podmínku smí dát; je podezřelé, pokud takovou podmínku vyslovuje právě Miloš Zeman; a v posledku je načase věcná diskuse, zda tato země potřebuje takřka čtvrt století po převratu ještě lustrační zákon.

Mynář, Šlouf a další prověření

Pokud prezident republiky veřejně ohlašuje, že nejmenuje ministra bez negativního lustračního osvědčení, otevírá tím několik otázek. Nesporné sice je, že se primárně snaží nějaké otázky zavřít (Kde je Miloš Zeman? Jak vypadá? Proč nemáme fotografii muže, jemuž nic není a jenom upadl na koleno?), my se ale soustřeďme na ty otevřené. Proč to říká? Čeho tím chce dosáhnout? Má, může a smí něco takového vůbec říkat?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru