Asi jen měsíce dělí naši ekonomiku od návratu k ekonomickému růstu a ukončení české "ztracené půldekády". Domnívá se to většina analytiků i prognóza Evropské komise z tohoto týdne. Přesto se většině členů bankovní rady ČNB zdá, že "bylo již dosti slov a je čas na činy".

Včerejší intervence ČNB překvapily většinu finančního trhu a skoro každého zaskočily svou razancí - snahou o dosažení až bezprecedentně velkého, pětiprocentního znehodnocení kurzu. Toto rozhodnutí znamená okamžité přerozdělení miliard korun v naší ekonomice i potřebu opětovně posoudit to, kam bude vývoj směřovat. Doposud analytici očekávali, že s oživením přijde posílení kurzu a v roce 2015 již bude euro stát méně než 25 korun.

O tom, jak rozhodnutí bankovní rady přepíše očekávání ekonomického vývoje, rozhodne to, jak bude věrohodné.

Slabý kurz sníží hodnotu aktiv

Pokud se národní bance podaří trhy přesvědčit, že kurz bude dlouhodobě slabý na cílené úrovni, nebude muset ČNB příliš intervenovat a inflace povyroste (což je podle vyjádření banky hlavní cíl).

Možná více, než by bylo bance milé - řada dovozních cen je recesí stlačena (třeba u aut) a při slabším kurzu je nebude možno udržet. Mohou tak vzrůst více - odhad na zvýšení inflace o jeden bod při oslabení kurzu o 5 %, se kterým obvykle analýzy počítají, může být podhodnocený.

Oslabení kurzu nepomůže rychle vývozům, na kterých oživení ekonomiky zatím stojí - velcí exportéři mají kurz nasmlouvaný dlouho dopředu, a na intervencích tak okamžitě spíše prodělají. Mají však možnost zajistit dnes slabší kurz pro obchody nové.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru