V pondělí 4.11. 2013 začal po celé republice zátah na tzv. growshopy – tedy obchody, které nabízejí jak potřeby pro pěstování rostlin (květináče, substráty, hnojiva, závlahové systémy, osvětlení pro pěstování rostlin v uzavřených prostorech, atd.), tak i semena rostlin (zejména konopí).

Podle policie a státního zastupitelství se provozovatelé growshopů dopouštěli šíření toxikomanie, tedy trestného činu dle § 287 tr.z. Toho se dopustí ten, „kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří“.

Návykovou látkou je překvapivě i „konopí“ a již méně překvapivě „pryskyřice z konopí“1. Proč se vedle chemických látek dostala do seznamu i rostlina, mi známo není, ale slabou útěchou budiž, že konopím má být jen „kvetoucí nebo plodonosný vrcholík rostliny z rodu konopí (Cannabis) nebo nadzemní část rostliny z rodu konopí, jejíž součástí je vrcholík2. Jinými slovy rostlinka konopí, která nemá květenství (vrcholík), není konopím ve smyslu zákona o návykových látkách, takže není návykovou látkou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Právní NEjistota je to, co mi na této policejní monstrakci vadí asi nejvíc. Provozování growshopů bylo dlouhé roky běžně tolerováno, pak se policie najednou rozhodne, že provoz growshopů je podporou toxikomanie, a aby tento nový zákaz vešel ve známost, provede se nepřehlédnutelná celorepubliková razie, při které se v obchodech sebere lautr všechno včetně květináčů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru