Ondrej Páleník uvádí, že k tomu, žádný souhlas nepotřebuje a tato činnost je zcela v kompetenci ředitele Vojenského zpravodajství, což byl v té době právě Páleník a generál Kovanda. Tuto obranu Ivo Ištvan odráží tím, že odkazuje na zákon o zpravodajských službách, z něhož údajně vyplývá, že úkoly vojenskému zpravodajství ukládá vláda a prezident.

Ustanovení § 8 zákona o zpravodajských službách skutečně stanoví, že zpravodajským službám ukládá úkoly vláda a prezident republiky v mezích působnosti těchto služeb. Rozdílný výklad státního zastupitelství a obviněného tedy spočívá v interpretaci právního pojmu „úkol uložený vojenskému zpravodajství“.

Podle státního zastupitelství je takovým úkolem i např. sledování konkrétních osob. V souladu s touto interpretací by tedy sledování paní Radky Nečasové musela Vojenskému zpravodajství uložit vláda zřejmě formou usnesení, popř. prezident s vědomím vlády.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru