Vše spustil prof. Larry Summers, bývalý ministr financí, prezident Harvardu a ředitel Obamovy Rady ekonomických poradců (NEC), který prohlásil 8.11 v prezentaci pro MMF, že se USA nacházejí v „dlouhodobé stagnaci“. Šokoval tím důvěřivou sektu, která stále věří, že se světové hospodářství může vrátit před r. 2008. Za pár dní mu sekundoval také Nobel laureát Paul Krugman, známý propagátor řešení krize fingovaným „útokem mimozemšťanů“. Tuto „doktrinu“ si neodpustil ani zde.

Krugmanovo kredo „Utrácení je dobré, a i když je produktivní utrácení to nejlepší, neproduktivní utrácení je stále lepší než žádné“ jistě rezonuje s myšlením mnohých českých ekonomů. Na Západě se však okamžitě rozvířila debata, protože oba ekonomové vlastně doporučují pokračování ve státních intervencích Fedu až do záporné úrokové míry: kdy platíme bankám za to, že peníze skladují a banky na oplátku platí, když si od nich peníze půjčíme. Oba se však shodnou, že jde o trvalou stagnaci a že nástroje tradiční makroekonomie selhaly. Bohužel ani jeden z nich neuvádí, co je příčinou takové dlouhodobé (20-30 let) „secular stagnation“. Každý chce dnes jen něco řešit, ale málokdo definuje co.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ve světě se rozpoutala zcela fundamentální diskuse o charakteru, trvání a možných dopadech současné šestileté „krize“. Formuje se konsenzus, že již nejde o klasickou krizi hospodářského cyklu, ale o dlouhodobou stagnaci, doprovázející sekulární transformaci (změnu „normály“) vyspělých ekonomik a jejich satelitů. Výsledky této jistě dlouhodobé debaty ovlivní vnímání ekonomiky, ekonomie, podnikání a vzdělávání také v ČR.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru