Kdo z Čechů, kteří listopad 1989 nadále nepovažují za omyl, podvod či za zradu - ale není to pomalu už menšinový názor? - by ukrajinským demonstrantům nepřál vítězství! Obušky měly v Kyjevě stejnou žeň jako před čtyřiadvaceti lety v Praze a pohled na zkrvavené tváře obětí policejní brutality se dožaduje účasti.

S ukrajinskými dělníky se v České republice běžně setkáváme a máme s nimi, až na výjimky, dobré zkušenosti. Přetrvává také kouzlo první republiky, kdy jsme s částí Ukrajiny, které Češi výrazně pomohli, tvořili jeden stát. A ty pohnuté ukrajinské dějiny... Jeden jediný příklad: hladomor na počátku třicátých let. Přivolal ho Stalin - a podle převládajících názorů úmyslně. Tehdy na Ukrajině zemřely nejméně tři miliony lidí, ale možná až sedm milionů. Či dokonce více. Ukrajina právem mluví o genocidě.

Střízlivý pohled

Veškeré sympatie k demonstrujícím v Kyjevě a k Ukrajincům jako takovým by nám však neměly bránit v kladení střízlivých otázek.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru