Bitcoin jako alternativní měnová jednotka je dneska věc, k níž se sluší nějak vyjádřit. Zaujmout postoj, přivítat, odmítnout, předpovědět budoucnost, nějak tak. Čili.

Začněme tím, co je na bitcoinu jako totálně odhmotněných, virtuálních penězích bez jakéhokoliv krytí nejzajímavější. Tím je právě to, co je napsáno v předchozí větě, tj. že je takový, jaký je; že tudíž jde prakticky o totožnou měnu, s jakou jsme uvyklí platit. Bitcoin je virtuální měnou krytou důvěrou v jakýsi elektronický samoemisní mechanismus. Začalo to celé jako lehce pubertální hra a dost možná, že to právě takhle skončí. Že se vyčerpá, až to účastníky přestane bavit, že rozsáhlejší a reálné transakce v této měně budou vzhledem k nulovému krytí a velmi omezené bezpečnosti spíše snem než skutečností. Prostě že vše vyšumí a zmizí do ztracena.

Etablovaná anarchie

Ale nemusí to tak skončit. Je teoreticky představitelné, že právě nyní sledujeme etablování se nové, "anarchistické" měny, která bude konkurencí těm již běžně používaným, zabydleným v státních či nadstátních entitách garantujících majetek právě těmito měnami "obsluhovaný". Pokud bitcoin v této konkurenci uspěje - a slovo konkurence je velice důležité -, bude to veliké překvapení. Už nyní můžeme sledovat první pokusy, jak pohyb a užívání bitcoinů regulovat. Právě proto, že jeho dosavadní překvapivý úspěch začíná strašit strážce oficiálních měnových jednotek (centrální a komerční banky a prakticky také vlády). Troufněme si předpovědět, že správci etablovaných peněz budou postupem času stále ostřejší v tom, jak budou proti bitcoinu vystupovat, a že udělají všechno pro to, aby se jednalo o pouťovou zábavu s nulovým makroekonomickým významem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru