Nad soukromým rozhovorem Jiřího Rusnoka se dvěma dalšími kolegy z vlády, v němž starší pánové probírají nemilé souvislosti cesty na pohřeb Nelsona Mandely ve velmi uvolněném, pubertálním stylu, by se dalo klidně mávnout rukou. Kdo z nás může říct, že v soukromí mluví jako kniha a že občas nepoužije nějaké jadrnější, peprnější slovo, které svou silou dokonce suverénně překoná Rusnokovu tradiční slovní vycpávku "vole" (speciálně novináři o tom vědí své).

Pravda, představitelé vlády by si zrovna na půdě parlamentu takové výstupy měli odpustit, ale stane se; je to hloupé a trapné, ale dál už nemá cenu nad tím morálně pozvedávat obočí. Za bližší pozornost stojí až širší souvislosti tohoto estrádního čísla, za něž vděčíme moderní technice, evidentně dosti složitým zákrutům novinářské etiky a neopatrnosti politiků, kteří jsou také jenom lidé a v mnoha situacích se zkrátka přestávají ovládat (koho by upřímně nerozčílilo, že musí před Vánocemi místo rodinné večeře na pohřeb do Afriky).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rusnokův slovní gag o Mandelovi, jemuž zdatně sekundoval ministr obrany Picek a ministr financí Fischer, by se dal velkoryse přejít, kdyby byl pouhou výjimkou. Jenže tak to není. Způsob mluvy a přemýšlení, který vládní trojice prezentovala, je dnes standardem nejen mezi politiky, ale i ve velké části společnosti - všichni jsme dnes tak trochu Rusnok, Topolánek, Kalousek.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru