Barvy chystané koaliční dohody nejsou příliš růžové. A to nikoli proto, že by se strany shodly na plánech pro nás vyloženě nebezpečných. Právě naopak: neshodly se skoro na ničem.

Koaliční spoluvládnutí je možné vésti dle dvou proti sobě jdoucích modelů: vzájemného vyhovění, nebo naopak zadržování. Sobotka s Babišem a Bělobrádkem se rozhodli pro model druhý - nikdo neprosadil skoro nic a všichni jsou naštvaní. Zdá se, že to povede k frustraci a permanentnímu okopávaní kotníků, holení a nejspíše i žeber. To je však potíž řekněme střednědobá. Aktuálně můžeme prohlásit, že vyjednávači jsou buď krajně neinformovaní matlalové, nebo svým voličům lžou do očí. Proč tak silný soud? Slibují věci, o nichž vědí, že je nemohou splnit: třeba zlevnit pleny tím, že je přeřadí do nižší, nově zavedené sazby DPH.

Léky skoro zdarma

Začalo to poměrně nenápadně. Už v létě, dávno před volbami, přinesly Hospodářské noviny zprávu, že sociální demokraté slibují mohutné zlevnění léků a zdravotních pomůcek tím, že na ně uvalí nulovou sazbu DPH. Marně jsme argumentovali, že to je jaksi v rozporu s platnou unijní legislativou. Jak vrchní ekonom Jan Mládek, tak vrchní euroexpert Vladimír Špidla trvali na svém. Přeřadíme, zařídíme, vyjednáme...

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru