V přírodě je čas krátce po slunovratu obdobím, kdy skončila doba prodlužující se temnoty a přichází nové světlo. Dá se to říci o naší politice, kdy konec roku prožíváme v očekávání nové vlády? Dosavadní koaliční vyjednávání dávají tušit, že to s tou změnou politiky vybubnovávanou ve volbách nebude ani v příštím roce až tak velký bengál.

Nejprve ale k nadějnějším zábleskům. Patří k nim už samotný fakt, že vláda vzniká zcela normálním způsobem, vyjednáváním tří stran s jasným mandátem. Jejich přetahování se o pozice v kabinetu se nijak neliší od předchozích sestavování koaličních vlád. Boj o křesla bychom dokonce mohli vnímat jako návrat k normálu poté, co jsme s úžasem přihlíželi, jak si prezident sestavil hradní vládu a její složení nadiktoval povolnému premiérovi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Poté co ČSSD připadlo ministerstvo práce, objevuje se jméno bývalého premiéra a evropského komisaře pro zaměstnanost a sociální věci Vladimíra Špidly. Odváží se Sobotka přijít na Hrad s kandidátem, který je v Zemanových očích nepřítelem číslo jedna?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru