1. Růst sociálního napětí na Blízkém východě a v severní Africe

Mohlo by se zdát, že je to z Česka dost daleko a může nám to být úplně fuk. Jenže zejména Blízký východ hraje ve světové politice klíčovou roli a stačí si vzpomenout, jaký poprask vyvolal třeba báječný nápad prezidenta Zemana na přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. O zvláštním postavení regionu ostatně svědčí i celosvětový zájem o vybuchující trezor v budově pražského velvyslanectví Palestiny. A to ponechme stranou, že klid v severní Africe si žádají čeští dovolenkáři v Tunisku či v Egyptě.

2. Zvyšující se příjmové rozdíly

O efektu rozvírajících se nůžek, rostoucím rozdílu mezi bohatými a chudými, se už napsalo mnohé. Přesto poněkud překvapí, že s výrokem, že "jejich politický systém zvýhodňuje bohaté", podle WEF souhlasí 78 % Evropanů, v Řecku je to dokonce 95 % lidí. V subsaharské Africe je to 77 %. Číslo pro Českou republiku k dispozici není, při znalosti národní mentality se ale pravděpodobně blížíme spíše Řecku než subsaharské Africe.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?