Pokud něco mají Češi v krvi, tak šetření. Platí to alespoň pro státní pokladnu. Přes slabý výkon naší ekonomiky se ve třech ze čtyř rozpočtů od roku 2010 podařilo dosáhnout nižšího než plánovaného schodku (ve zbývajícím roce 2011 schodek prohloubily problémy s čerpáním evropských fondů, jinak by byl vývoj obdobný). Můžeme se ale ptát, zda v době, kdy ekonomika namísto oživení vykázala kolísavou formu, byly úspory tou nejlepší ekonomickou politikou. A také, zda změny ve finančním fungování státu, které by se projevily v práci s penězi "nás všech", by neměly být jednou z priorit nastupující vlády.

Podobný i rozdílný

V rozpočtovém roce 2013 se vládě podařilo dosáhnout o pětinu nižšího deficitu, než bylo plánovaných 100 miliard. Došlo k tomu při horším než očekávaném vývoji ekonomiky: Místo růstu kolem jednoho procenta nás loni potkal procentní pokles. Obdobná situace byla v roce 2012, kdy stát také pár miliard z plánovaného schodku "ušetřil".

Odborníkům ministerstva financí se ale loni povedlo přesně odhadnout výši příjmů státu (i když očekávali jiný vývoj ekonomiky). Místo velmi optimistických plánů v letech 2010 až 2012, které vedly k chybějícím desítkám miliard příjmů státního rozpočtu, byli konzervativní a stát nakonec vybral o dvě miliardy víc, než plánoval. Ovšem hlavní důvod pro nižší než plánovaný deficit leží na straně výdajů. Proti upravenému rozpočtu bylo vydáno o 18 miliard korun méně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru