V EU působí přes 200 telekomunikačních operátorů. Když Číně nebo USA stačí operátorů pět, dá se očekávat, že s dalším uvolňováním vnitřního trhu ze strany EU bude toto číslo spíše klesat. Zároveň tím bude stoupat důležitost toho, jaká pravidla jsou pro tyto panevropské operátory nastavena. Nařízení, které teď projednávají výbory Evropského parlamentu, má zavést něco jako evropské licence operátorů a harmonizovat práva koncových uživatelů napříč Evropou.

Prioritou operátorů síťová neutralita není

Část sporných bodů se týká i povinností operátorů dostát principům síťové neutrality, tedy nediskriminovat procházející data na základě původu, cíle nebo jejich typu, ani je nijak neupravovat. Síťová neutralita v jednotlivých členských státech zatím není dodržována: Deutsche Telekom oznámil, že uživatelům iPhonu bude blokovat Skype, holandský KPN chce zase použití VoIP zpoplatňovat zvýšenou sazbou. Ve Francii operátor uměle omezuje rychlost YouTube. Vodafone hned v několika zemích blokuje využití služby Viber.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru