Mediální doba, kromě jiného, vyhnala z veřejného prostoru postavu veřejného intelektuála. Ti v době velkých ideologií a utopických vyprávění (kapitalismus, socialismus, komunismus...) plnili roli orientačních šipek, ukazatelů na cestě. Lidé věřili jejich vzdělanosti a myslitelské erudici, a tak tito lidé svými postoji a názory ukazovali ostatním, kudy jít a kudy vůbec ne; která rizika jsou větší a která naopak minimální; co je pro současnost a budoucnost lepší a pravdivější a čeho se naopak musíme zbavit. V době "konce ideologií", které se také říká doba "po konci dějin" či patočkovsky "pozdní doba", je už taková orientace nemožná. A to zkrátka proto, že pravda se proměnila v nietzscheovské "vojsko metafor, metonymií a antropomorfismů", takže na její výklad získali právo úplně všichni, kdo mají tu odvahu či drzost vystoupit na agoru a křičet a křičet (a že jich všude kolem je).

Dělá to i právě dnes sedmdesátiletý filozof Václav Bělohradský, jen někdy křičí hlasitěji a někdy jemně, potichu, přičemž se ukazuje, že tichý křik je mnohokrát účinnější, protože přitáhne lidi, kteří chtějí skutečně myslet, a ne jen exhibovat své nenávisti a frustrace. Po celou dobu svého působení se Václav snaží v mediálním hluku najít tóny, které by nebylo možné přeslechnout a které by ostatní zaujaly právě tímto výjimečným, odlišným zvukem. "Být výmluvnější než ostatní" - to je to, co Václav Bělohradský dělá minimálně od návratu z italské emigrace na začátku 90. let.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru