První sérií debat s kandidáty na ministry zahájil Miloš Zeman přípravnou fázi na jmenování vlády, čímž do ústavního systému vnesl zcela novou zvyklost. Zda se osvědčí a stane se skutečnou zvyklostí, je otázkou. Není totiž nikterak obvyklé, nejen v Česku, aby hlava státu trvala na tom, že před předáním ministerských dekretů promluví hodinu se všemi kandidáty na vládní post. Nedělal to Václav Havel ani Václav Klaus, jenž se výjimečně scházel jen s těmi ministry, kterým měl kriticky co říci.

Ostatně ani Miloš Zeman se při jmenování Rusnokovy vlády takovými diskusemi neobtěžoval. To, že to dělá nyní, potvrzuje stará podezření. Zaprvé: že Rusnokova vláda byla vládou prezidentovou, proto také nebylo třeba s nikým předem podrobně mluvit, a zadruhé: že prezident záměrně komplikuje premiérovi život a že to má jiné motivace než zájem státu a voličů, kteří dali hlasy stranám koalice.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru