Evropští představitelé sklízejí trpké plody své neúspěšné politiky na Ukrajině. Každý, kdo by před šesti měsíci tvrdil, že Janukovyčův režim použije proti demonstrantům ostrou munici, by byl odsuzován jako škarohlíd. Dnes se v ulicích Kyjeva ale skutečně střílí.

Před několika týdny mi jeden vysoce postavený evropský politik řekl, že Janukovyč uzavřel s Putinem dohodu. Jejími body prý jsou levný plyn, měkké půjčky a souhlas se vstupem do Eurasijské unie. Ověřil jsem si to u dalšího zdroje a napsal to na Twitter - za což jsem si vysloužil bouři udivené kritiky za svou údajnou nezodpovědnost. Plyn a půjčky se ukázaly jako pravdivé. A slib vstupu do Eurasijské unie do roku 2015 se jeví den ode dne pravděpodobnějším. Dohoda však obsahovala ještě jeden prvek, který jsem původně nezveřejnil. Putin si prý přál, aby si Janukovyč "potřísnil ruce krví". Pouze kdyby si Kreml vynutil nezvratnou roztržku ukrajinského režimu s Evropou a Amerikou, mohl by si být jistý, že se jeho pohůnek bude chovat tak, jak se od něj žádá.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?