Pozice šéfa americké centrální banky Fed, kterou získala americká ekonomka Janet Yellenová, je snem nejednoho ekonoma. Málokdo pochybuje o tom, že ji v čele Fedu čekají nelehké čtyři roky. Centrální bankéři nyní čelí bezprecedentní situaci.

Poté, co svými rozhodnutími pomohli zemím překonat s menšími ztrátami roky globální recese, měli by dnes, při náznacích stability a růstu v ekonomice (což platí více pro USA než Evropu), hledat cesty, jak měnovou politiku "znormalizovat" a zaměřit se na dosažení stabilní a nízké inflace. Úspěch v této misi je klíčem k tomu, aby se Janet Yellenová zapsala do historie nejen jako první dáma v čele Fedu, ale hlavně jako úspěšná centrální bankéřka.

Agenda Fedu na následující roky je jasná. Nejprve prostřednictvím omezování kvalitativních měnových operací - odkupů státních dluhopisů či rozsáhlého refinancování bank - dostat Fed do "normální situace", kdy svými operacemi neovlivňuje kvantitu peněz, ale jejich cenu. Poté, v závislosti na vývoji inflace, začít zvyšovat úrokové sazby tak, aby se inflace ustálila kolem dvou procent.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?