Kdokoli pohlédne na mapu světa, musí zaregistrovat největší stát na Zemi – Rusko. Jeho rozloha, o něco více než 17 milionů čtverečních kilometrů, je navzdory rozpadu SSSR pořád tak nesmírná, že se na jeho plochu Kanada, druhý nejrozlehlejší stát, vejde téměř dvakrát. Samotná Sibiř je tak rozlehlá, že by se tam vešly celé kontinentální USA nebo Čína a ještě by notný kus zbyl.

Většině pozorovatelů však unikne, protože běžné mapy jsou dvourozměrné, že stejně dominantním rysem, jakým je rozloha, je i nepatrná nadmořská výška. Na východ od Labe začíná rozlehlá rovina, která se táhne až k úpatí Uralu.

Nikde v tomto prostoru nadmořská výška nepřesahuje 400 metrů. Za Uralem, jenž je mimořádně dlouhý, ale zhruba stejně „vysoký“ jako Krkonoše, se rozprostírá Západosibiřská rovina, jejíž průměrná nadmořská výška těsně přesahuje 200 metrů. Pak sice terén v oblasti tzv. Středosibiřské vysočiny, zejména směrem na jih a východ od Bajkalu, začne stoupat, ale s vysokými horami se setkáme až na Dálném východě a na dalekém severu ležící Kamčatce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru