Zahraniční politika se v českém prostředí vyznačuje dvěma základními rysy. Na jedné straně je tu snaha stranicky formulovat jedinečné a ideové principy zahraniční politiky, což se v minulosti nezřídka kdy projevilo v urputných a paralyzujících sporech. Na straně druhé sílí tendence k přejímání hlavního proudu evropského (zahraničně)politického smýšlení, které neposkytuje příliš prostoru pro vlastní politické profilování. Z prolínání obou fenoménů pak vyplývá převládající pocit odevzdanosti a "nezájmu" o zahraniční politiku.

Nové politické vedení ministerstva zahraničních věcí nedávno vyzvalo k probuzení české zahraniční politiky spolu s tezí, že slabý zájem o zahraničí je chybou. Podlehnout této odevzdanosti by opravdu bylo chybou. Na druhou stranu ale platí, že česká politická veřejnost není schopna se ideologicky shodnout na zahraničněpolitických principech, které by překlenuly základní a mělkou shodu na "sounáležitosti se Západem", která je dosud určujícím faktorem české zahraniční politiky. Na to je politická společnost příliš rozdělená a z hlediska intelektuálních kapacit a celkového nadhledu také nedostatečná.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru