Když se začaly vést debaty o pořadatelství zimních olympijských her 2014, které získalo jihoruské Soči, okamžitě vyvstala celá řada nesouhlasných reakcí, a to z mnoha různých důvodů. Část kritiků začala poukazovat na skutečnost, že ruské rozhodnutí pořádat ZOH na svazích severního Kavkazu je motivováno také tradičním imperialismem a snahou Moskvy triumfálně stvrdit svoji nadvládu nad neklidným Kavkazem. Důkazem mělo být kromě samotné lokace poblíž operačního prostoru severokavkazských vzbouřenců i několikero výročí, jež se pojí s rokem 2014 a severním Kavkazem, a umístění giganticky pojatých her má být tak plivancem do tváře porobeným severokavkazským národům.

Historické křivdy vůči ruské nadvládě v sobě nesou prakticky všechny severokavkazské národy, snad vyjma Osetinců. Všech se týká výročí definitivního dobytí Kavkazu carskými vojsky, ke kterému došlo v roce 1864, čili před 150 lety. Skončila tím téměř padesátiletá etapa kavkazských válek, která podle hrubých odhadů připravila o život 30-50 procent populace všech severokavkazských národů a mnohé z nich prakticky zmizely z dějin.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru