V posledních dnech západní média referují o demonstracích v Moskvě nebo Petrohradu, které vyjadřují podporu ruské okupaci Krymu a dalším krokům prezidenta Putina. Průzkumy veřejného mínění navíc ukazují, že ruská veřejnost si o situaci na Ukrajině myslí něco úplně jiného než obyvatelé Ukrajiny. Jak je možné, že na Ukrajině samotné za hlavní důvod protestů považují lidé zkorumpovanost Janukovyčova režimu, zatímco občané Ruské federace se domnívají, že hlavní příčinou jsou pokusy Západu prosadit na Ukrajině své vlastní zájmy?

Odpověď je jednoduchá – ruská média, zejména televize, dnes dokonale ovládají umění propagandy. Ať už jde o média státní, nebo o kanály v soukromých rukou, zprávy z Ukrajiny jsou ruským divákům předestřeny takovým způsobem, že – nevyužívají-li jiných zdrojů informací – nemohou reagovat jinak než kriticky. Protože prezident Putin údajně pravidelně sleduje večerní zprávy, jedna možná interpretace jeho rozhodnutí vojensky zasáhnout na Ukrajině je taková, že podlehl své vlastní propagandě. 

Podívejme se například, co všechno se divák dozvěděl v hlavních zprávách vlivné soukromé televizní stanice NTV  27. února:

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru