Kdyby dnešní zásah Ruska na Ukrajině přišel po rozpadu sovětského bloku v 90. letech, byla by nejspíše reakce české veřejnosti masivně protiruská. I dnes mnozí Češi volají po tvrdší akci proti ruskému prezidentu Putinovi a přirovnávají jeho kroky k srpnové invazi roku 1968, nebo dokonce k Hitlerovu tlaku na Československo v roce 1938. Jiní však na sociálních sítích či internetových diskusích vyjadřují pro Putina pochopení.

Na historickou paralelu "Ukrajina je demokratické Československo" lze skutečně hledět s pochybnostmi. Účast lidí s krajně pravicovými či nacionalistickými názory v novém režimu na Ukrajině je nepopiratelná - i když ruská státní propaganda jejich roli zveličuje. Avšak při sledování Čechů, kteří hájí Putina, napadne nezaujatého pozorovatele zásadní otázka: Měří ti lidé stejným metrem? Proč hledají každý detail, aby zdůvodnili nebezpečí ukrajinské krajní pravice, zatímco na Putina se dívají shovívavě?

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?