Vladimir Putin si zatím nezadržitelně, a dost možná do budoucna už nevratně, vykolíkovává Krym jako nový pozemek svého Ruska. A ve středu uplyne 15 let od chvíle, kdy se NATO poprvé od pádu železné opony rozšířilo dále na východ, o Českou republiku, Maďarsko a Polsko. Souběh reálných dějů v prostoru bývalého Sovětského svazu a 15 let starých událostí přímo vybízí k otázce: Co by bylo, kdyby se Severoatlantická aliance po roce 1989 nerozrostla, nebo kdyby dokonce zanikla?

A je opravdu hodně zvláštní, když právě v souvislosti s děním na Ukrajině například Thomas Friedman, elitní komentátor listu New York Times, aktuálně píše, že "rozšíření NATO zůstává nejhloupější věcí, kterou jsme kdy udělali, a samozřejmě to položilo základ Putinova vzestupu".

Putin se kouta dostal sám

Friedmanovi slouží ke cti, že nemění názory, proti rozšíření byl před 15 lety, stejně jako je nyní. To je ale zároveň asi tak jediné, co lze na jeho postoji ocenit. Pokud tedy vůbec lze brát vážně názory, které jsou založeny na tom, co sami Američané výstižně nazývají "wishful thinking". Což se do češtiny překládá rčením "přání otcem myšlenky" (nebo také zbožné přání), v tomto konkrétním případě jde ale spíše o zcela naivní iluze.

Komentátor Friedman není sám, kdo přímo tvrdí či implikuje, že za problémy s Putinem si Západ tak trochu může sám, protože jej zahnal do kouta. Je ale paradoxní, když tito lidé jedním dechem citují Putinův známý výrok (jak to ve svém článku učinil Friedman), že rozpad Sovětského svazu byl "největší geopolitickou katastrofou" 20. století.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se