Proč má stát vlastnit firmu, která vaří průměrné pivo a porušuje zákony?

Fascinuje mě, jak zastánci malého státu donekonečna bojují proti vzniku či fungování státních institucí, ale to nejabsurdnější – státní pivovar – si nikdo nedovolí napadnout.

Volte KDU! Budvar bude víc kroužkovat!

Budějovický Budvar má statut národního podniku, což je pojem, který byl vymyšlen speciálně pro Budvar. Stát vlastní různé akciovky, eseróčka, státní podniky a státní organizace, ale národní podnik je jen a pouze jeden. Budvar je firma zřízená a ovládaná státem, přesněji ministerstvem zemědělství. Moc výkonná se odvozuje od moci zákonodárné, proto není vůbec přehnané říci, že ve volbách do sněmovny rozhodujeme svým hlasem i o tom, jak bude chutnat pivo z našeho národního podniku: „Natočili vám špatně pivo? Stěžujte si u ministra Jurečky.“

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V republice máme mnoho daleko kvalitněji dělaných piv, se zajímavější chutí, jako je Chotěboř, Tambor, Poutník, Primátor, Únětice či samozřejmě labužnický Netopýr nebo Matuška. Argument, že státní či obecní vlastnictví zaručuje lepší kvalitu, je nesmyslný.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru