Probíhající oslavy sta let od narození Bohumila Hrabala, které ve zvláštní směsi nadšení, úcty, radostnosti, adorace i plošné sdělnosti vytvářejí celebritní diskurz svého druhu, nechávají nahlédnout do pověstné kuchyně, v níž se míchají a vaří národní mýty. Mýty tu nebudiž chápány jako sprostá slova, nýbrž coby určité fixace významů a emocionální energie. Skrze ně lidé, různá společenství, skupiny či národy rozumějí sami sobě, proto je také čas od času potřebují zopakovat, uvolnit, zbořit a pak znovu zafixovat a postavit, aby ten (národní) život tak nějak autenticky a spokojeně tepal.

"Mýtus Hrabal", kolující všemi mediálními i jinými proudy veřejného prostoru, oživuje dávné pojetí "spisovatele - svědomí národa", a to ve velmi specifické podobě. Hrabal přece nikdy o nic takového neusiloval, a přesto mluví k národu více a lépe než jakýkoliv jiný pěvec slova českého. Snad právě proto, že je spisovatelem skoro mimochodem, neboť jeho hlavní činností je povídání a sběr historek, nejlépe v restauračních zařízeních, a zná tedy lid z první ruky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru