Vztahy mezi Západem a Ruskem byly málokdy horší než dnes, po intervenci ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině a rozhodnutí anektovat Krym. Americký prezident Barack Obama se však snaží ujistit svět, že nejde o začátek nové studené války. Přesto jestřábi mezi americkými liberály a konzervativci tvrdé ruky srovnávají Obamovo vedení s údajně tvrdšími prezidenty, jako byli Dwight Eisenhower a Ronald Reagan.
Co na tom, že Eisenhower neučinil nic, aby zabránil sovětským tankům rozdrtit v roce 1956 maďarské povstání, nebo že Reagan neměl v úmyslu podpořit aktivisty Solidarity, když se vzbouřili proti komunistickému režimu v Polsku.
Usnadnění situace
Studená válka v mnoha ohledech usnadňovala americkým prezidentům situaci. Existovaly pouze dvě velké mocnosti - Čína se donedávna za mocnost nepočítala - a jejich sféry zájmu byly jasně ohraničené. Vládnoucí ideologie Sovětského svazu byla neméně jasná: šlo o stalinistickou verzi komunismu.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru