Celé to působí jako jeden velký blázinec. Finanční úřad vyměří Úřadu vlády pro smrtelníka nepředstavitelnou sankci 550 milionů korun za porušení rozpočtové kázně v kauze ProMoPro. Stát tak vlastně pokutuje sám sebe, přičemž hrozí, že při přesunu astronomické částky z jedné rozpočtové kolonky do druhé finančně zruinuje sídlo české vlády. Něco tak absurdního těžko může navodit v občanovi pocit spravedlnosti či zadostiučinění.

Ale nenechme se strhnout hrou institucí. V případě předražené zakázky na ozvučení akcí českého předsednictví Evropské unii figurují lidé z masa a krve. K soudu jde dvanáct obviněných včetně náměstkyně bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry. A pokud budou uznáni vinnými, především na nich by měl stát vymáhat škodu. A je také pochopitelné, že při představě oněch dech beroucích vyhozených sum se znovu vnucuje otázka: A co někdejší "pan Evropa"?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru