Bývaly údajně časy, kdy za vším stály lesní víly, duchové předků, bůh nebo historická nutnost. Ty časy jsou možná pryč, ale potřeba vykládat celý svět pomocí jednoduchého klíče nezmizela. Alespoň pro některé nebo pro mnohé. Těžko říct, zda bylo kdy zmrtvýchvstání Ježíše Krista pokládáno za konspirační teorii. S jistotou se můžeme věnovat teoriím dnešním. I v Česku se našla parta lidí, která dokáže odhalit manipulaci CIA i v mrknutí oka Václava Moravce. Je proto fascinující sledovat novou sektu Jiřího Vyvadila - “Přátelé Ruska v České republice”. Každým dnem se zde rozrůstá příběh o odvážném Putinovi, který čelí spiknutí celého světa.

Kdo se chce pobavit historickými souvislostmi těchto teorií, může bez obav sáhnout po Pražském hřbitovu Umberta Eca. Samotná historická geneze však nevysvětlí onu neutuchající fascinaci odhalování skryté pravdy.

Lidé konspiračním teoriím nevěří proto, že by byli psychicky nemocní, ale protože hledají ve světě ztracený smysl a pevný bod. Přijmout životní nahodilost je příliš obtížné a svět se navíc jeví nesnesitelně absurdním. Podle psychologa Stephana Lewandowskyho poskytují konspirační teorie lidem pocit kontroly nad životem. Ať již se děje cokoli, vy víte proč, a hlavně víte, koho z toho máte vinit. Nahodilost zmizí a před vámi se rozvrhne pevný řád příčin a následků - byť stejného efektu asi dosáhnete i pomocí heroinu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru