Energetická společnost ČEZ ukončila tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Stalo se to, co bylo ve vzduchu už téměř rok. Překvapil možná jen rychlý spád událostí v posledních dnech a až zábavná sehranost klíčových aktérů v závěrečném dějství. Nejdříve CEO ČEZ s plnou vážností "nově objeveného poznání" oznámil na setkání s novináři, že bez garancí představenstvo ČEZ nemůže dva bloky dostavět, a hned den nato vláda bez mrknutí oka a zcela jednotně jakékoli garance cen elektřiny vyloučila. Následně už ČEZ nepotřeboval ani čtyřiadvacet hodin, tendr zrušil a vše oznámil jeho zbývajícím dvěma účastníkům, ruskému Rosatomu a americkému Westinghousu.

Na to, že tendr běžel s plnou vážností poměrně dlouhou dobu (vše začalo v roce 2008), proběhlo ukončení tendru až "strojově" hladce. Vždyť ještě na začátku roku 2013 se předpokládalo, že ČEZ podepíše smlouvu na dostavbu Temelína s vítězem tendru už na podzim 2013. Zásadní zlom v postoji k Temelínu zřejmě přinesla i politická změna vzešlá z podzimních voleb. Od začátku bylo zřejmé, že s novou vládou převládne věcný a racionální přístup. Představa Temelína jako "hladové zdi", podporující českou ekonomiku, s novou politickou garniturou vzala rychle za své. V posledních týdnech i měsících už bylo zřejmé, že jak ČEZ, tak i vláda si dávaly hodně záležet, aby neudělaly jakoukoli komunikační nebo taktickou chybu, která by zavdala záminku k případné žalobě nebo arbitráži ze strany účastníků tendru. O ukončení tendru už bylo zřejmě rozhodnuto dávno.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru