Wikipedie definuje parazitismus jako vztah dvou organismů, v němž jeden organismus (parazit) má zisk a druhý (hostitel) na něj doplácí. Hazardní "byznys" v podobě takzvaných heren je typickým parazitem. Začněme ale nejdříve hostiteli.

Hostitelem je gambler, člověk závislý na automatech. Je tak závislý, že tuto "vášeň" odborníci běžně srovnávají se závislostí na tvrdých drogách. A i když se mu podaří závislosti dočasně zbavit, při dalším kontaktu s hernami, které potkává na každém druhém rohu, do toho znovu spadne. Z těžké závislosti se dostane jen mizivé procento "nakažených", jichž jen po Čechách, Moravě a Slezsku pobíhají desetitisíce. Jak z definice parazitismu vyplývá, herna svého hostitele nezabije přímo u automatu (smrt v herně mnohem pravděpodobněji čeká její personál při častých loupežích, které ovšem herny kvůli nelichotivým statistikám raději zamlčují), ale hostitel na svého parazita doplácí, a to v hotovosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru