Nadcházející návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena v Kyjevě, který tam dorazí těsně před ukrajinskými prezidentskými volbami, bude pro Moskvu propagandistickým soustem. Očekávejme dělostřelbu, že USA vnucují Ukrajině svoji vůli, že zasahují do nezávislého volebního procesu.

Ale nejde jen o Rusko, v Česku se bude znovu diskutovat a varovat, že USA, NATO a EU po roce 1989 při expanzi svých struktur směrem na východ nezodpovědně a zbytečně tlačily na pilu a že Moskva neměla jiné východisko než přejít do protiútoku. Tyto hlasy se staly jak v Česku, tak obecně na Západě samostatnou narativní linií ukrajinského příběhu. Vracejí se až k rozpadu SSSR a tvrdí, že výchozí chybou bylo rozšíření NATO o bývalé sovětské satelity. Máme si prý představit, jak by se asi cítily a zachovaly Spojené státy, kdyby se Varšavská smlouva chtěla rozšířit o Mexiko? Jistě by se tomu také bránily.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru