Současná vláda je údajně posledním kabinetem požívajícím privilegia libovolně nakládat se státními úředníky. Jasná, precizní a moderní pravidla mají osvětlit všechna zákoutí státní správy. Autoři nového služebního zákona se chtějí zasadit o nezávislost odborníků a zamezit otřesům ve státním aparátu po každých volbách.

Vývoj posledních událostí ale nasvědčuje tomu, že se aktuálně projednávaný návrh opět vrací na startovní čáru. Nicméně nejde jen o konkrétní návrh, jde o podstatu problému. Velká francouzská revoluce kdysi přinesla dělení na "zástupce lidu" (poslance) a "služebníky lidu" (úředníky). Na této dichotomii vznikly dva fundamentální principy vztahu politiky a administrativy. Jde o jejich zásadní oddělení a zároveň podřízení administrativy politice. Rozpor je zakotven již v podstatě státní služby a z logiky věci nemůže nikdy být odstraněn. To by však neměl být cíl, naopak, vychýlení může být velmi nebezpečné.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?