Není jisté, kdo si toho vlastně všiml, ale Ústav pro studium totalitních režimů má opět nového ředitele – Zdeňka Hazdru. Novinkou je, že je to bývalý prozatímní ředitel, takže se jedná o změnu v duchu mírného pokroku. Bohužel je už delší dobu – zhruba od vzniku ústavu – úplně jedno, kdo v jeho čele stojí. Ústav se nikdy nevymanil ze stranického sevření a o jeho nezávislém vědeckém bádání si můžeme nechat leda tak zdát.

ÚSTR má za sebou natolik dramatický rozvoj, že by měl vzniknout specializovaný ústav pro studium jeho historie. Klíčem k pochopení bude dílo Franze Kafky a Alberta Camuse, coby opora pro studium absurdity. Zatím nejzajímavějším výsledkem existence ústavu je zjištění, že ani čtvrt století od pádu komunismu nemáme na to, zabývat se svou minulostí.

Možná by se Češi byli schopni shodnout na pojetí Ústavu pro studium husitství, nicméně i zde by nejspíš brzy došlo k levicově-pravicové roztržce, protože by nebylo jasné, zda byl Žižka předobrazem bojovníků proti diktátu Bruselu, nebo spíše zběsilým maoistou, bojujícím za práva chalupářů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru