S přimhouřením očí může i obyčejná salátová okurka připomínat obušek. Jako obušek ostatně čas od času slouží. Potvrdilo se to opět v nedávné televizní debatě lídrů českých parlamentních stran o Evropské unii. „Já opravdu nepotřebuji mít určené, jak má být zakřivený banán nebo okurky,“ ohradil se proti přílišné „bruselské regulaci“ předseda ODS Petr Fiala.

Okurkovo-banánový argument zazněl ještě několikrát. Větší antibruselské klišé aby člověk pohledal. Člověk nemusí být hned „vlezdobruselista“, aby si dokázal zjistit, že standardy, které hlídaly, aby se na evropské pulty nedostávalo „ošklivé“ ovoce a zelenina neplatí už dobrých pět let. Evropská komise si to dokonce přičítá k dobru jako jedno ze svých antibyrokratických opatření. Změna nepopulární směrnice prý omezuje plýtvání s potravinami a šetří firmám až 970 miliónů eur ročně. Na okraj zmiňme, že nešlo o estetické cítění konzumentů ovoce a zeleniny, ale hlavně o formu ochranářského opatření.

Jak ochránit kadeřníky

S evropskou byrokracií a „diktátem Bruselu“ je to vůbec zajímavé. Na jedné straně (podle průzkumů Eurobarometru) 74 procent unijních občanů pokládá EU za přebyrokratizovanou, na straně druhé se Evropská komise chlubí tím, že od roku 2005 zmizelo v rámci iniciativy REFIT bezmála 6000 právních předpisů, byrokratická zátěž se snížila přesně o 26,1 % a firmám a občanům to prý ročně šetří přes 32 miliard eur. Někdy ovšem deklarované omezování přílišné regulace vyznívá až komicky. Třeba když se evropští politici plácají po zádech, jací jsou to kabrňáci, když se nakonec rozhodli nepředložit nový právní předpis „v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro kadeřníky“.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru