Debata vyvolaná razií v českých mešitách kvůli "nenávistné muslimské knize" míří mnoha užitečnými směry. K chování policie (ano, zásah byl nepřiměřený, ano, policie má neblahý sklon k teatrálním výstupům). K hodnocení tolerance české společnosti (jsme asi opravdu tolerantní méně, než si sami myslíme). Možná nejdůležitější motiv ale zatím nezazněl: razie v mešitách ukázala, jak problematické je, pokud právní řád postihuje nikoli pouze činy, ale už pouhé myšlenky.

Všimněme si paradoxu: policie zasahovala ve jménu ochrany lidských práv, a přitom je sama poškodila. Razie v mešitě v průběhu modlitby se dá vyložit nejen jako necitlivost, ale i jako útok na náboženskou svobodu, nebo dokonce jako "hanobení přesvědčení" ve smyslu trestního zákona.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru