Vstup Tomia Okamury do parlamentu bývá líčen jako jeden z příznaků rozkladu stranické demokracie. Na rozdíl od hnutí Andreje Babiše, jež skutečně představuje určité nebezpečí pro klasické strany, je ale Okamurovo devítičlenné uskupení hrubě přeceňováno. Dokonce lze říct: kam se hrabe tenhle xenofob na svého předchůdce Miroslava Sládka a jeho republikány.

Ve volbách získal Okamura necelých sedm procent hlasů, a tím i čtrnáct poslanců. Průzkumy před eurovolbami mu přisuzují preference v dost divokém rozpětí od dvou do devíti procent. Miroslav Sládek to dotáhl v roce 1996 na osm procent a osmnáct poslanců, a to kandidoval v době, kdy společnost zdaleka nepropadala takovému znechucení z politických stran jako nyní. Neměl k dispozici internet, sociální sítě, Českou televizí byl v podstatě ignorován. Jestliže Okamura v době vrcholící deziluze z politiky a při použití veškerých komunikačních vymožeností zaostal za Sládkem, pak vychází ze srovnání s ním jako slabší kus.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru