Minulý víkend se na pečlivě zorganizovaném předvolebním mítinku sešli příznivci Abdela Fatáha al-Sísího, tančili a zpívali, jen aby marně čekali, až před ně politik vystoupí. Většina z nich ale nebyla překvapena a domnívala se, že Sísí, vojenský velitel, který svrhl a nechal zavřít minulého prezidenta, se neukázal z “bezpečnostních důvodů”.

Od minulého léta, kdy se chopil moci, dohlížel Sísí na vraždy stovek členů Muslimského bratrstva a uvěznění šestnácti tisíc dalších. Nechal se slyšet, že organizaci takto hodlá eliminovat. A tak si vytvořil řadu nepřátel: Už dva pokusy o atentát byly zmařeny a Sísí očividně čeká, že další mohou následovat.

Pro část Egypťanů bude Sísí vždy nelegitimním prezidentem, stejně jako budou nelegitimní jeho ekonomická opatření. Mnozí si uvědomují, že budou sloužit jen k podpoře jeho blízkých přátel, stejně jako to činili jeho předchůdci: Celé dekády absolutních vlád jednotlivců nijak ke stabilitě nebo prosperitě Egypta nepřispěly.

Přesto, že dlouhá řada diktátorů zemi nepřinesla nic než chudobu a násilí, Sísí odmítá to, co vidí jako jedinou alternativu. „Aplikovat v případě Egypta západní demokratický model by bylo velikou nespravedlností pro jeho lid,“ prohlásil nedávno. Domnívá se, že „Egyptská společnost ještě potřebuje čas, než si bude moci užívat pravé demokracie takové, jaká by měla být.“

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru