Běžte k volbám. To byla výzva, kterou jsme těsně před volbami i během nich slyšeli nesčetněkrát. Od politiků, ať už sami kandidovali, anebo nikoli. Od politologů i novinových komentátorů. Na Facebooku nebo Twitteru jsme se do volebních místností posílali sami navzájem. Kdo tam dorazil, pořídil si u dveří nebo u volební urny populární selfie, asi jako důkaz. Slovenský deník SME dokonce Slováky vyzval, aby mu tyto fotografie posílali, a hashtag #volilisme byl hlavním titulkem jeho sobotního vydání.

V podtextu toho všeho bylo, že volby jsou výsadou a privilegiem, kterého bychom si neměli přestávat vážit, že jsou jakousi posvátnou "konzumací" demokracie. Že chytří a vzdělaní lidé k volbám chodí. A že kdo nevolí, automaticky ztrácí právo si posléze stěžovat na politiky i politiku. No a když se ukázalo, že ve volební účasti jsme byli druzí nejhorší v Evropě, vyjadřovali ti samí z nás pocit studu a hanby. Osmnáct procent oprávněných voličů, kteří se voleb zúčastnili, viní zbylých 82 procent z ostudy, kterou nám v Evropě udělali.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru