Současný euroskepticismus, který se šíří Evropou, je specifickou formou evropeizace a jeho relativní úspěch ve volbách do EP je potvrzením tohoto trendu. Vztah tzv. euroskeptiků (raději jim říkám europesimisté či eurofobové - osobně se hlásím ke skeptickým eurooptimistům) k evropeizaci je podobný, jako je vztah antiglobalizačního hnutí ke globalizaci. Jsou odpůrci a zároveň produkty trendu evropeizace, bez jehož posilování nemá jejich vlastní existence opodstatnění.

Evropeizovaný euro/pesimismus

Když jsem sledoval počátkem tohoto týdne bruselskou tiskovku zástupců europesimistických stran, jak se rozšafně špičkují, zatímco se chystají zakládat novou skupinu v rámci EP, nemohl jsem se zbavit pocitu uspokojení nad tím, že místo xenofobního vymezování se vůči sousedům, které patří k dlouhé evropské tradici, se budou tito lidé pokoušet v rámci EP spolupracovat. Zde se údajně chystají oslabovat či rozkládat unijní rámec spolupráce. Možná že se jim to bude dařit, ale moc tomu nevěřím.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru