Na to, abychom spočítali, kolik pomníků v Česku připomíná československé letce RAF, můžeme nechat ruce v kapsách. Prsty k tomu nepotřebujeme; nestojí tu žádný. Zvláštní, že do chvíle, než svého okřídleného lva na počest letců představila místní britská komunita, se nad tím vlastně nikdo nepozastavil. O to trapnější je teď debata o tom, kam, kdy a zda vůbec někam tento památník umístit.

Už se dokonce ozvali i někteří zástupci umělecké obce s tím, že pomník nemá žádoucí umělecké kvality. To už je opravdu dokonalé chucpe. Autor tohoto textu přiznává střet zájmů. Na pomník - byť skrovnou částkou - také přispěl. Ale přispěl by, i kdyby místo okřídleného lva získal třeba i podobu, jakou navrhoval "otec Kraus", postava Jiřího Kodeta ve filmu Pelíšky, s příznačnou reakcí "matky Šebkové": "Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?"

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru