Ve Fairbankových Dějinách Číny se lze dočíst: „Na počátku 17. století se Čchingové na severu Mandžuska začali bránit šíření ruských kupců s kožešinami a různých dobrodruhů, kteří přes Sibiř pronikali do údolí Amuru. Jejich armáda svou početní převahou a silou dokázala snadno smést hrstku Rusů živořících na konci dlouhé cesty přes Sibiř, po níž přicházely jen sporadické posily.
Výsledkem srážek mezi Čchingy a Rusy se stala mnohojazyčná pohraniční smlouva uzavřená v Něrčinsku (1689). Návrh textu a tlumočení zprostředkovali pekingští jezuité. Něrčinská smlouva, spolu s další rusko-čínskou smlouvou uzavřenou roku 1727 (v Kjachtě) se stala základem pro stanovení hranic mezi Čínou a Ruskem, povolila ruské církevní misi v klidu působit v Pekingu a nepříliš rozvinutému ruskému karavannímu obchodu umožnila vstup do hlavního města čínské říše.“
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru