Josef Jelínek, útočník slavné československé jednenáctky z roku 1962, vyslovil před brazilským mistrovstvím světa v kopané zajímavou myšlenku. Radiožurnálu se totiž svěřil s tím, že se na fotbal v televizi dívá převážně se ztlumeným zvukem, a to prostě proto, že ho příliš nezajímá, jak se hráč vyspal, jaké má problémy s milenkou a kam a za kolik přestoupil. Fotbal si Josef Jelínek vychutnává v klidu, v tichu, bez hospody a řevu fanoušků.

Ale nedívá se pan Jelínek potom na úplně jiný fotbal? A je to ještě vůbec fotbal? Vše, na co se díváme, co sledujeme, je přece zabarveno emocí. A je to také emoce, která nakonec velmi často rozhoduje o tom, CO jsme viděli. Sledovat fotbal v televizi bez zvuku znamená vypnout i zvuk tribun, vsadit celou hru do jakéhosi tichého vakua, v němž se možná objeví elegance kombinací, strategická přesnost obran a krása křivek, které vytvářejí jednotlivé hrací systémy nasazené proti sobě, ale zmizí z něj přirozené napětí, předcházející hře, naladění krajiny a lidí, v němž padají góly.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru