Stranické primárky nejsou v českém politickém prostředí oblíbené. Logicky. Většina politických stran tu vznikala shora jako marketingový, ideologický či jiný konstrukt. A tady chtějí být vynálezci (na)vždy nahoře. Neustálý vertikální pohyb "nahoru-dolů", jemuž přirozeně předchází intenzivní pohyb horizontální (běžná politická práce na úrovni místní, obecní či krajské), je sice esteticky a morálně líbivý, ale znemožňuje "udržovat politickou stabilitu" strany, o kterou většině zakladatelů tak nějak jde.

Platí to i pro sociální demokracii, jejíž vnitrostranická prostupnost vždy narážela na odpor vrchních vrstev, které by raději mezi sjezdy rozhodovaly o všem samy. Vzdor tomu, že se ČSSD tak ráda odvolává na více než stoletou demokratickou tradici i na to, že vznikala jako instituce živého lidového dělnického hnutí, nikoli jako ryzí nosič moci několika zručných byrokratů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru